Hasiči

20.10.2014

Hasiči, požárníci a opět hasiči …

Taková je ve stručnosti historie, ne sice nejstaršího, ale přesto nejdéle trvajícího, spolku v Nýrově. Zatímco většina jiných spolků zanikla, ať již násilně, nebo prostě jiným životním stylem (např. čtenářský spolek), hasiči, i proto, že jejich činnost měla také praktický význam, přetrvali všechny režimy a společenské změny.

Sbor byl založen poměrně pozdě, až v roce 1926, o to více byli jeho členové na něj hrdi, jak je poznat z hasičské kroniky a starých fotografií (viz níže). V těžkých válečných letech dokonce kupují motorovou stříkačku, na jejíž splacení se někteří členové zaručují svým majetkem. Dobrý vztah hasičů ke svému spolku i obci se projevoval po celou dobu trvání sboru, stačí vzpomenout ty nesčetné hodiny strávené na brigádách, a to i v posledních letech, kdy se do dobrovolné práce nikdo moc nehrnul. A že občané si naopak cení svých hasičů lze poznat z toho, že při sbírce na nové auto se v roce 1999 vybralo v obci 45 tisíc korun. Nutno přiznat, že současná požární ochrana sice stojí v převážné míře na profesionálních sborech, přesto hasiči, jako dobrovolné sdružení s velkou tradicí, mají obci stále co nabídnout.

Členskou základnu SDH Nýrov tvoří počátkem roku 2003 40 mužů a 6 žen. Starostou sboru je nově od 10.1.2009 Roman Šiller, velitelem Pavel Toman.
O činnosti sboru v roce 2008 se lze dočíst v následující zprávě z valné hromady, z níž jsou i následující fotografie.

FacebookTwitterGoogle+
Komentáře jsou uzavřeny.