Archív

Archív pro

Novinky:

27.09.2003 Bez komentářů

Na dovolenou se už v tuto dobu nevyráží. Kdo si ale chtěl užít letos trochu tepla, nemusel do jižních krajin, kde byla vedra přímo úmorná a řádily lesní požáry, mohl klidně zůstat doma někde u rybníka plného sinic. Naopak na severu Evropy bylo i pro středoevropana nemilujícího moc zimu, kterým je i autor příspěvku (viz foto), snesitelné počasí. Jeho dovolená spočívající v popojíždění na kole po norských horách a kolem fjordů, byla neplánovaná, ale o to příjemnější. A že se bylo na co dívat! Samozřejmě, že ještě nestačil popsat cestu na cyklostránkách, pokusil se vybrat pár fotek. ( 27.9. 2003 )

Prameniště nýrovského vodovodu nedává letošní suchý rok dostatek vody. Podle odborníků totiž studna využívá prameny nehluboko pod povrchem, takže je více náchylná k takovýmto výkyvům počasí. Už od července je v obci vyhlášen „nouzový stav“, tzn, že jsou uživatelé vodovodní sítě vyzváni k maximálnímu šetření. Přesto v některé dny voda tekla jen chvíli dopoledne. Podle posledních informací se situace mírně zlepšila, i když na zalévání zahrádek to zcela určitě není. Nutno tedy v dohledné době najít způsob, jak zásobování vodou v méně příznivých letech (a prý jich bude přibývat) vylepšit. V podstatě se nabízí možnost připojit obecní vodovod k vodojemu vybudovanému na Křísteli pro zásobování Zábludova a Jasinova, nebo posílit jímání vody ve stávajícím prameništi. Momentálně se zpracovává studie, které určí výhodnější variantu, pak zahájí obec jednání s vlastníkem vodovodu, kterým je Svazek vodovodů a kanalizací. Snad do té doby neuschneme. ( 27.9. 2003 )

Novinky:

21.09.2003 Bez komentářů

Pěkné počasí o žních, to si vždy zemědělci přejí, aby dostali úrodu do skladů s minimálními náklady, a co nejdříve. V tomto ohledu byly ty letošní přímo ukázkové. Potíž je v tom, že následovaly po stejně horkém a suchém obobí, sice ideálním na prázdniny, dovolenou a pro výrobce piva, ale krajně nevhodném pro růst rostlin, což může dosvědčit každý, kdo musel denně zalévat zahrádku. Když se k tomu přičtou důsledky časně jarních mrazů a zaorávek, nutně vyjde nevalný výnos. Nejvýraznější propad byl zaznamenán u řepky, kterou se na některých plochách v Nýrově nevyplatilo ani sklízet. Nejhorší však je, že suché počasí stále přetrvává a ztěžuje i zakládání porostů pro příští rok, protože zaseté osivo, opět zejména řepka, nevzchází. Krmiva pro dobytek, díky zásobám z minulého roku, má družstvo zatím dostatek, nehrozí proto vybíjení skotu, přesto pro ty, co se snaží uživit zemědělskou činností, nebude nadcházející období právě lehké. ( 21.9. 2003 )

Nový povrch není (jen) pro kočku, přivítali jej i dvounozí obyvatelé „Dědiny“, harcující se pěšky, kolmo nebo autem po spojovací cestě na „Nérovce“. Silnička postavená v 30. letech minulém století za hospodářské krize (nýrovská obdoba Hladové zdi), dosti poničena pokládáním různých sítí, naposled plynovodu, již vyžadovala pořádnou opravu. V rámci rekonstrukce bylo nutno také zmenšit křižovatku u školy, která po předchozích úpravách měla rozlohu malého náměstí, na němž ovšem občas vyrůstá tráva. Změna (viz fotoarchiv) se sice zpočátku nesetkala s kladným ohlasem (mírně řečeno) uživatelů, po úpravách okolí se s tím snad smířili. Nová křižovatka také nutí snížit rychlost projíždějících řidičů, i když pro vyšší bezpečnost by bylo možná vhodné u školy ještě instalovat zpomalující retardér. ( 21.9. 2003 )

Učení je mučení Tuto známou pravdu na vedlejším snímku demonstrují žáci nýrovské školy. Nutno dodat, aby se paní ministryně Buzková nelekla, že se tak děje pouze v rámci mimoškolních aktivit, něco jako příprava na reálný život. Ale dosti zábavy. Místní jednotřídka zahájila letos bez stávky již 1. září, na rozdíl od škol v Kunštátě a Letovicích. Ne, že by tu bylo málo problémů! Informace o minulém školním roce, včetně výroční zprávy, bude dodatečně uveřejněna na stránce školy. ( 21.9. 2003 )